[Chalipa Calligraphy Software]

 

 

 

خانه بالا سوالات متداول محتویات سایت

استاد امیر احمد فلسفی

 

در پانزدهم بهمن 1337 در اهواز پای به عرصه وجود گذاشت.
وی از سال 1344 نزد آقای ابن علی بابایی به فرا گرفتن خط نستعلیق پرداخت. پس از اخذ دیپلم در تهران با انجمن خوشنویسان ایران و با مرحوم استاد سید حسن میرخانی آشنا شد و از سال 1355 از محضر ایشان کسب فیض کرد و پس از بیماری ایشان در سالهای 57 و 58 بصورت مکاتبه ای و حضوری از کلاس کیخسرو خروش استفاده نمود. وی از سال 1358 فرصت بهره گیری از کلاس استاد غلامحسین امیرخانی را یافت و از محضر ایشان درسهای بسیاری آموخت.
از سال 1359 پس از اخذ گواهینامه ممتاز در نخستین آزمون انتخاب مدرس برای انجمن خوشنویسان ایران به اتفاق مرحوم عربشاهی برگزیده و جوان ترین مدرس انجمن شد.
استفاده از محضر استاد امیرخانی نگرشی تازه از خوشنویسی و آموزش در وی ایجاد کرد و باعث تلاش بی وقفه و پی گیر در تمام زمینه های مختلف خوشنویسی و آموزش آن گردید که به همراهی دیگر نواندیشان، راه تازه و افق گسترده ای پیش روی خوشنویسان گشوده شد.
به اعتقاد ایشان کاری که باید برای خوشنویسی انجام شود آنچنان وسیع و عمیق است که تلاش همه خوشنویسان و دست اندرکاران را می طلبد. با توجه به این نیاز، تلاش خود را حول دو محور اصلی قرار داد، یکی آموزش و دیگری تحول و نو آوری و تکامل ممکن در خوشنویسی.
در زمینه اجرای خوشنویسی، توجه خاص به کتابت و ارائه دیدگاههای ویژه در آن بصورت سرمشق ها و کتابهای مختلف متجلی شده است.
ایجاد فرم و فضای تازه ای در قطعات و قصار نویسی های کلاسیک، سالها کار و تجربه وی را مصروف خود داشته است. ارائه مرقع درخت دوستی، پیشنهادی بود برای استفاده از فرمهای آزاد مبتنی بر اصول سنتی و کلاسیک و با عنایت یه این دیدگاه که خلاقیت خوشنویس هنرمند همواره زاینده است و اینکه آفرینش آثار بدیع در نستعلیق هرگز پایانی ندارد. حضور همیشگی او در همه نمایشگاههای داخلی و خارجی از جمله فرانسه، انگلیس، پاکستان، امریکا، آلمان، هندوستان، ترکیه و آذربایجان و ... از سال 1359 با توجه به این اعتقاد بوده است.
همچنین برگزاری اولین نمایشگاه غبارنویسی در ایران توسط وی بیانگر این است که نه تنها از قلم غبار می توان برای کارهای نمایشگاهی استفاده کرد. بلکه تلفیق قلمهای مختلف از غبار تا کتیبه و تجربه های فرمهای تازه و ترکیب های نوین در فضای خوشنویسی سنتی ، نشانه پایان ناپذیری خلاقیت در قلمرو خط است.
استاد فلسفی از ابتدای شکل گیری گروه تحقیق، برای تدوین اصول خوشنویسی در نرم افزار چلیپا همراه بوده و هیچگاه از ابراز دیدگاههای کارشناسانه خود دریغ نورزیده اند.
 

 

نقطه نظرات ، راهنماييها و پيشنهادات خود را در مورد اين سایت با مسئول سایت در میان بگذارید.